השיטה 67

תאריך פרסום אוקטובר 17th, 2014 | מאת esty

0

ישראל מהמדינות העשירות בעולם

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone

השבוע התפרסם דו"ח העושר העולמי 2014 של Credit Suisse.

התרגשנו לגלות את מדינתנו הצנועה בקרב המדינות העשירות בעולם. כן כן, אתם רואים טוב – מדינת ישראל מדורגת בקרב המדינות העשירות בעולם, ומצויינת לטובה כמי שתושביה הגדילו את עושרם ב-13% במעבר שבין 2013 ל-2014.

כי על פי קרדיט סוויס, מדינות שההון הממוצע בידי תושביהן עולה על 100,000$ נחשבות למדינות עשירות. ובישראל, על פי הבדיקה שלהם, כל ישראלי הוא בעלים גאה (בממוצע, בממוצע) של הסכום הנאה – 150,000$.

אז יצאנו לבדוק לאן הולכת הצמיחה הנהדרת הזו במשק הישראלי:


.

ולפני שנגיע לישראל, מעניין לראות שוב, שאנחנו לא לבד בפערים החברתיים, אנחנו חלק מגל עולמי. או כמו שמכריז הגארדיין בכתבה שלו שמסקרת את התוצאות הדו"ח: "האחוז ה1 של העשירים ביותר, מחזיק כמחצית מההון העולמי".

המאמר הזה זכה מייד לתרגום ופרשנות בעתונות הכלכלית המקומית. דה מארקר מדווח:  "בישראל – העשירון העליון מחזיק 67% מההון; בעולם – ל-1% יש 50% מהעושר", גלובס: "מימדי האי שוויון: העשירים בישראל שולטים בכ-67% מההון", Ynet: "דו"ח: רוב ההון הישראלי שייך לעשירון העליון", ושימו לב שאיש לא מתייחס לנתון המעניין באמת שאומר שישראל נמצאת במקום טוב מאוד בקרב המדינות העשירות בעולם. (טבלא 5 עמ' 6 בדו"ח).

אז מה זה אומר להיות מהמדינות העשירות בעולם?

מסתבר למשל ש: "ההכנסה החודשית הממוצעת של המנהלים הבכירים ושל בעלי ההון הגדולים היא 441 אלף שקל בחודש. בעשור האחרון ירד נטל המס שהם משלמים, בזמן שנטל המס על מעמד הביניים עלה ב־3%" כמו שחושף שאול אמסטרדמסקי בכלכליסט ומעלה לפנינו את המספר של אנשי המאיון העליון – 33,000, שהם ה-1% שמחזיק אצלו 13% מההון שבמדינה.

אלא שהכתבה הזו היא משנת 2013, ובינתיים כמות האנשים המאושרים האלו גדלה ל-35,000.

מאידך גיסא בירחון של דה מארקר שעוסק ב500 האנשים העשירים בישראל, מדווחים לנו שההון שלהם גדל השנה (2014) ב-18%. על הדרך אנחנו מקבלים גם טבלא שמראה לנו את קצב גידול הטייקונים במדינה. את מספרם ב2003 (עת נתניהו פסע לתוך משרד האוצר) – 8, לעומת מספרם בשנת 2014, אחרי 3 קדנציות של שלטונו – 74.

מעניין אגב, לפלח את קצב הגדילה שלהם ושל הונם על פי שנות הניהול של נתניהו (את האוצר ואת המדינה). פילוח כזה עוד ייעשה באחת האינפוגרפיקות הקרבות.

2381724260

 .

רגע, לא הבטיחו לנו שהעושר הזה יחלחל למטה?

אז, נחמד מאוד בצמרת, אלא שכמו שמדווח לנו הדו"ח של קרדיט סוויס, בישראל יש אי שיוויון גבוה ביותר. ליתר דיוק 67% מההון מוחזק בידיים של העשירון העליון, וכשבאים לבדוק האם הצמיחה הגיעה גם לעשירונים נוספים מסתבר שאין כל גדילה במספר המיליונרים (למשל) במדינה, וישראל נמצאת ברשימת המדינות בהן קיים אי שיוויון גבוה. (מ60% ומעלה לפי הקריטריונים שלהם – עמ' 60 בדו"ח).
.

 

וכאן אנחנו חוזרים לנתוני העוני והפערים בישראל:

Ynet 2009:  ישראל במקום הרביעי באי-שוויון ב-OECD

Nrg 2012:  ישראל בצמרת אי-השוויון במדינות ה-OECD

דה מארקר 2013:  OECD: שיעור העוני בישראל – הגבוה ביותר מבין הכלכלות המפותחות

גלובס 2014:  ישראל בעלת שיעור העוני הגבוה ביותר ב-OECD אחרי מקסיקו

מאקו:  ישראל 2014: יותר עניים, יותר מובטלים ופחות רופאים

הארץ 2012:  דו"ח העוני: בישראל חיים 1.8 מיליון עניים; 65% מהמשפחות העניות עובדות

דה מארקר 2013: עוני בישראל 2013: עשרות אלפי ילדים נאלצים לגנוב אוכל כדי להתקיים

Ynet:  דו"ח: המדינה הפכה לגורם שמרחיב אי שוויון

 

דה מארקר: חבר בוועדת אלאלוף: 
"דו"ח העוני לא מיושם. 
זו עבודה בעיניים"

אבל שר האוצר מספר לנו על האיש הרזה והאיש השמן ומודיע שיקצץ 10% מהמשרות בשירותים הציבוריים, והנגידה מספרת לנו שדווקא ההכנסות שלנו עלו, והמלצות ועדת אלאלוף שממשיכות בשיטת צדקה במקום צדק, מתנדפות בעשן…

אז הגיע הזמן להסתכל למציאות בלבן של העיניים ולהבין – זו לא טעות. זו מדיניות.

 

 

 

 

 

תגיות: , , , ,


על הכותבכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑