השיטה weinstein

תאריך פרסום אוקטובר 4th, 2014 | מאת esty

0

המינוי המשתלם של היועמ"ש

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone

כשחוזרים אחורה ורואים את המאמצים הגדולים שעשה נתניהו כדי למנות את יעקב נאמן לשר (למרות ההתנגדויות הרבות שהוגשו) ואת המאמצים שנאמן מצידו הפעיל כדי שויינשטיין יתמנה ליועץ המשפטי לממשלה, עולה השאלה האם כל ההשקעה הזאת באמת השתלמה? האם היועץ המשפטי ויינשטיין ממלא את תפקידו באמונה?

עשיתי תחקיר קטן שהתחקה אחרי החלטותיו בנושאים חשובים לממשלה ולעומד בראשה. אלו התוצאות – לשיפוטכם:

 

פרומו – יעקב נאמן

כדי להגיע אל המינוי של יהודה ויינשטיין ליועץ המשפטי לממשלה אנחנו צריכים להתחיל כמה וכמה שנים קודם, ולשים לב לדמות מפתח בשינוי חיינו כאן בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. איש חשאי רחוק מאור הזרקורים אבל נמרץ ביותר בפעילות – עו"ד יעקב נאמן.

אז בואו נחזור הרבה אחורה. לימים של ראשית שלטונו הראשון של נתניהו ב1996, עת הוא מחליט למנות את פרקליטו לשעבר יעקב נאמן לשר משפטים. באותו יום עצמו העיתונאי יואב יצחק פונה לבג"צ בבקשה להעמיד את נאמן לדין על הודעות כוזבות ומעשים פליליים לכאורה (במאי 1997 יצחק חוזר לבג"צ בדרישה להעמיד את נאמן לדין בשל מעשיו בתיק כוכב השומרון).

היועמ"ש דאז, מיכאל בן יאיר מורה על פתיחת חקירה נגד נאמן על פרשה אחת מתוך השמונה שבעתירה. החקירה מבשילה לכדי משפט בו מזוכה נאמן למרות שנמצא מוסר פרטים לא נכונים בחקירה. זמן קצר לאחר זיכויו נתניהו ממנה את נאמן לתפקיד שר האוצר.

במרץ 2009, עת נתניהו חוזר לשלטון הוא ממנה את נאמן לשר המשפטים, וכאן מתחילה הדרך לעיצוב המשילות של רהמ. בדצמבר 2009 נחשפות חלק מכוונותיו של שר המשפטים כשהוא אומר בכנס רבנים "נהפוך את ההלכה למשפט המחייב במדינה"

משילות – על פי היועמ"ש

ב2009 עוזב מני מזוז את תפקידו כיועמ"ש ומתחילים החיפושים אחרי האדם המתאים לתפקיד. בנימין נתניהו ממנה את איש אמונו ושר המשפטים יעקב נאמן למצוא את המיועד, וזה ממליץ על פרקליטו לשעבר של נתניהו – יהודה ויינשטיין. כדי לדאוג שאכן הוא גם יבחר מסתבר שנאמן דאג לפוצץ את הדיונים בוועדת האיתור (למציאת יועמ"ש). כמו שאנחנו יודעים ויינשטיין קיבל את התפקיד, למרות הפנייה לבג"צ של המטה למען ארץ ישראל, שהפנה את הזרקור לניגוד העניינים שבמינוי פרקליט לשעבר של רה"מ להיות יועץ משפטי לממשלה.

תוצרים – לשביעות רצון הממונים

ועכשיו בואו נראה אם היתה שווה כל הטרחה הזו. האם ויינשטיין מספק את הסחורה:

יולי 2011 – בינת שוורץ:
מכשיר את דרכה של בינת שוורץ שהיתה מעורבת באישור פרוייקט הולילנד, לתפקיד הרגיש מאוד של ראש מנהל התכנון, למרות הפניות של אדם טבע ודין והתנועה לאיכות השלטון לשקול שוב את המינוי הבעייתי הזה.

פברואר 2012 – יעקב נאמן – זימון לחקירה:
רשות המיסים מבקשת לזמן את נאמן לבדיקה בחשד לכאורה להעלמות מס ורכוש בשנים שקדמו למינויו לשר משפטים. לא התקבלה תשובתו של היועמ"ש.
ככל שחיפשתי בגוגל לא הצלחתי למצוא איזושהי תשובה של ויינשטיין לרשות המיסים בנושא החקירה המדוברת – עד עצם היום הזה.

דצמבר 2012 – סגירת תיק ליברמן
כשנכנס לתפקידו, הונחו על שולחנו של ויינשטיין תיקים רבים העוסקים בחקירתו של ליברמן. באפריל 2011 הוא מודיע כי הוא שוקל להעמיד את ליברמן לדין בכפוף לשימוע, ולא עושה דבר, וככה הזמן נגרר, עדים נעלמים, ראיות מתנדפות, עד שבדצמבר הוא סוגר את שנת 2012 עם סגירת התיק הגדול כנגד ליברמן, ובכך הוא בעצם מסיים 11 שנים של חקירות ב- כלום.

ספטמבר 2013 – חוק המסתננים:
מסמך פנימי חושף: וינשטיין אישר חוק נגד מהגרים, חרף ביקורת במשרד המשפטים

4.9.14 – סוגר את תיק ביביטורס
"לא נמצאה תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה בתיק" הוא אומר כשהוא סוגר את התיק אחרי שייבש אותו 3.5 שנים על שולחנו.

28.9.14 – חיסול הדיור הציבורי:
ויינשטיין פוסק ש"אין חובה להשתמש בכספי מכירת דירות דיור ציבורי לרכישת דירות חדשות", וליתר דיוק מדובר בגורל 130 מילון ש"ח שהצטברו בקופת חברת "פרזות". כאן מצטרף לויכוח מבקר המדינה יוסף שפירא שטוען: "ייעוד כספי הדיור הציבורי לזכאים – עיקרון יסוד"

 

בסיכום ביניים ניתן לראות כאן שהיועמ"ש ויינשטיין עשה עבודה מצויינת לשולחיו בכל הנושאים החשובים ביותר. הידק את המשילות, סגר את הפרצות החוקתיות בנושאי שחיתות שלטונית, וקידם את המדיניות הממשלתית בנושאי הפליטים והדיור הציבורי. אף דקה מזמנו של נאמן לא התבזבזה לריק על המאמץ למנותו למשרה הרמה.

ועכשיו. ה-11.10.14, רביב דרוקר מפרסם טור ב"הארץ" הקורא ליועץ ויינשטיין להתפטר. והנה הוא כאן בקירנשדון מסביר איך ויינשטיין באופן עקבי המטרה שלו היא לא לחקור.

 

 

תגיות: , , , , , , ,


על הכותבכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑