אודות

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone

מה פה קורה פה?

הכל בעצם התחיל בימים הראשונים של המשמר החברתי, עת נכנסנו לכנסת והבנתי שחובה להנגיש את הדיווחים מהוועדות. הנושאים היו מורכבים מדי, מלאי נתונים, מספרים, השוואות. המון אינפורמציה שהמוח האנושי מתקשה לקלוט (וזה כמובן חלק מהשיטה), המידע הופך לרעש לבן שמכסה על הסיפור האמיתי.

ככה נוצרו האינפוגרפיקות הראשונות. בלי שבכלל אדע שקוראים לזה אינפוגרפיקה.

2011 חלפה ביעף, וכמות התהליכים שבלעו אותנו לתוכם רק הלכה וגדלה ואיתה הצורך הדחוף בעשיית סדר, בגילוי הסיפור שמאחורי החלטות ממשלתיות והצבעות בכנסת, בחשיפת המינויים שבקצה שלהם נמצאות העובדות בתוכן אנחנו חיים. וככה לאט לאט בחיבור של עוד נתונים ועוד מספרים הלכה ונחשפה השיטה. וככל שהתרבו האינפוגרפיקות, ככה הצורך בעוד ועוד הלך וגדל. גם הרלוונטיות של האינפו'ס, ישנות ככל שיהיו, הלכה והתעצמה.

האינפוגרפיקות הפכו לכלי מאוד פופולרי ברחבי הפייסבוק. כמות החשיפה, הדיונים והשיתופים שלהן גדלה בטור הנדסי מסתחרר, עד שהגיעה גם לכלי התקשורת המיינסטרימית והשפיעה על לא מעט כתבות ותחקירים שעלו בעיתונות הכתובה והמכוונת. חלק חשוב מההשפעה הזו הוא כמובן מידת השיתוף של הציבור (שזה אתם) שבהחלט הצביע ברגליים או ליתר דיוק באצבע המשתפת.

והגענו לרגע בו נוצר צורך חדש ודחוף – ללקט את כל מה שנעשה עד היום, ואליו להוסיף את התחקירים והאינפוגרפיקות הבאים עלינו לטובה (ולרעה). ככה נוצר האתר הזה, שאליו מצורף דף פייסבוק, ובקרוב תתחיל העבודה על הספר הדיגיטלי שיקבץ חלק מהאינפורמציה הזו לצורך כתיבת הסיפור הגדול. הסיפור של השיטה.

ואתם, חברים וחברות יקרים, אזרחי המדינה הזו, שלמענכם נוצר הפרוייקט הזה – אתם מוזמנים להשתתף. להגיב, לשתף, להביא תחקירים משלכם, להציע נושאים לאינפוגרפיקה, ובעיקר לפקוח עין. כל הזמן.

אל תשאירו את הדברים בבטן, כל קצה חוט וכל אינפורמציה חשובים. אנא כתבו אלי.

מי אני?

אסתי סגל. ארט דיירטור בפרסום. עצמאית (מה שקוראים פרילאנס) וזה האתר המקצועי שלי קונספטים. כתבת הספרות והתרבות של גלובס (לשעבר) ופעילה חברתית (בהווה ובהוויתי) ואפשר כמובן למצוא אותי בפייסבוק.

תודות

תודה גדולה לאליעד מלול שמיוזמתו פנה אלי להציע את עזרתו בהקמת האתר והקצה לו שטח איחסון על השרת שלו.

תודה לדנה בודנסקי המעצבת והמתכנתת הנהדרת שלי שעזרה רבות בהינדוס, שיפצור והקמת האתר.

ותודה לכל מי ששלח נתונים, עשה למעני תחקירים וסייע לאורך כל הדרך באינפורמציה, עריכה, ייעוץ ותיקונים. וכמובן כמובן לכם שלמענכם העבודה הזו נעשתה ונעשית.

והפרחים לממשלת ישראל, הכנסת שלה, פקידיה, מחלקת ההון שלטון שבה, ובעיקר לנערי אגף תקציבים באוצר שבלעדיהם לא היינו מגיעים עד הלום.

.

תגובות ושאלות יתקבלו בברכה.


2 Responses to אודות

 1. איל ארגמן says:

  שלום,
  לאחר קריאה שטחית באתר אני מבקש להתייחס לכותרת שלו.
  יכול הקורא התמים לחשוב לעצמו, שאומנם, זאת לא טעות אלא מדיניות, אך שהמדיניות היא ראויה ואולי אפילו הכרחית להתמודדות עם תחלואים מסויימים של המשק הישראלי והאילוצים הנכפים עליו ועל הממשלה.
  אולם, מסתמן שמה שהאתר בא להראות הוא שהמדיניות שמדרדרת את החברה הישראלית לעבר חברת עולם שלישי היא לא הכרחית, ודאי שאינה ראויה. האתר בא להראות שהמדיניות הינה העדפה מגונה של הפוליטיקאים שלנו לפעול למען עצמם, למען מפלגתם, למען המנגנון שהביאם לעמדות הכח והשררה, על פני פעולה למען הציבור הרחב.
  לפיכך, הייתי מוסיף לכותרת "זאת לא טעות – זאת מדיניות" את כותרת המשנה "היא לא אילוץ – היא בחירה".

  עניין נוסף:
  שוב, מקריאה שטחית באתר (וייתכן שאני טועה כאן), נראה שהאתר עוסק בביקורת על השלטון היוצא. נראה שהאתר הינו בעל צביון שמאלני. אולם, לצערי, אני חושש שגם אם בבחירות הקרובות יקרה הבלתי יאומן וגוש השמאל ינצח ובגדול, עדיין המדיניות החדשה שניראה תהיה נגועה באינטרסים של טובת המנגנון והמקורבים.
  במקום להגיד רק "מה לא" ("לא למדיניות הממשלה הנוכחית וקודמותיה"), אולי כדאי להגיד "מה כן". איזה שינויים בשיטת הממשל (לרבות בשיטת הבחירות) יובילו את חברי הכנסת להיות נאמנים יותר לציבור הבוחרים במקום למנגנון ולמקורבים. לאורך העשורים האחרונים נעשו כמה עבודות חשובות ורציניות בחקר שיטת הממשל הראויה לישראל. מקוצר זמן, קראתי רק את החוברת בעריכת גדעון רהט מהמכון הישראלי לדמוקרטיה שכותרתה "איך מתקנים את שיטת הממשל בישראל? המלצות עיקריות" (קובץ שניתן להורדה מאתר המכון). מן הראוי שהאתר nomistake יציג גם את הקשר בין המדיניות לשיטת הממשל. ללא הצגה זאת, עלול האתר להתפס כשמאלני וכמי שטוען (אולי במרומז) שהשמאל יגאל את החברה הישראלית מהדרדרות לעבר חברת עולם שלישי, בעוד שקיים חשש סביר שהשמאל ימשיך לדרדר את החברה הישראלית, אם כי בדרך ייחודית לו.

  לסיכום דברי:
  1. "זאת לא טעות – זאת מדיניות. היא לא אילוץ – היא בחירה".
  2. הבחירה במדיניות שמחזקת את החזקים ומחלישה את החלשים היא תוצאה של שיטת ממשל. העם צריך לדרוש מנבחריו לשנות את השיטה. ללא השינוי, נמשיך לנדוד בין שמאל לימין בעוד שהחלשים ימשיכו להחלש והחזקים ימשיכו להתחזק.

  בברכה,
  איל ארגמן

 2. esty says:

  היי איל,

  תודה על דברייך המאלפים, וסליחה שהתגובה עולה רק עכשיו.
  בעקרון, הרעיון שעומד מאחורי האתר לא בא להעביר ביקורת מהצד השמאלי של המפה כנגד הממשלה. אלא בעיקר בא להראות את ההקשרים, ואת התהליכים שהביאו לעובדות בהן אנחנו נתקלים ובהם אנחנו חיים יום יום.
  מה היו המינויים, מה היו הקשרים, ומה היו התוצאות.

  זה לא אתר שבא להפיל את הממשלה, והוא לא בא להלחם בממשלה, הוא לא פוליטי מהבחינה הזו.
  האתר רואה לעצמו חובה להנגיש מידע ולשים אותו בקונטקסט הראוי. ואם יש בו איזו מלחמה או אג'נדה נסתרת – זוהי חשיפת השיטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑